Polscy dziadkowie – liderzy wśród Europy! Jak to wpływa na ich zdrowie?

POLSCY DZIADKOWIE

Badania  „SHARE: 50+ w Europie” udowodniły, że polscy dziadkowie są liderami w kategorii spędzania czasu ze swoimi wnukami w porównaniu do dziadków z innych krajów Europy! W Polsce aż 46% dziadków deklaruje, że opiekuje się swoimi wnukami pod nieobecność rodziców, spędzając z wnukami średnio 9 godzin tygodniowo (nie tylko opiekując się nimi gdy rodzice są w pracy, ale np. jeżdżąc na wczasy dla seniorów z wnukami). Oprócz tego, dziadków w wieku 50+ jest w Polsce więcej niż w takich krajach jak Niemcy, Włochy czy Hiszpania (aż 75% osób w wieku 50+ posiada wnuki), a także średnio posiadają oni i jednego wnuka więcej niż ów kraje, bo aż 3 wnuczęta.

Te same badania mówią także, że kontakt dziadków z wnukami ma pozytywny wpływ na zrowie seniorów – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Inne badania, opublikowane w Berlin Aging Study, przeprowadzone na grupie 500 seniorów dowodzą, że seniorzy, którzy opiekują się dziećmi, żyją znacznie dłużej niż dziadkowie niezaangażowani w opiekę nad dziećmi. Jaki konkretnie wpływ na zdrowie seniorów ma opieka nad wnukami?

  • Łagodzi stres

KONTAKTY Z WNUKAMI

Kontakt z ukochanym wnukiem sprawia, że u dziadków uruchamiają się hormony szczęścia. Szczególnie, gdy wnuk obdarowuje swojgo dziadka buziakiem czy szczerym uściskiem, senior natychmiast się rozluźnia i rekalsuje. Bliskość z wnukiem i uczucie, którym senior darzy swojego wnuka, jest lekarstwem na wszystkie problemy i bolączki.


  • Pomaga utrzymać sprawność fizyczną

To wydaje się być proste – przy wnuku trzeba się nabiegać. Opieka nad wnukiem wymaga nieraz schylania, chodzenia na czworaka, dźwigania słodkiego ciężaru i wielu innych aktywności fizycznych jak jazda na rowerze i spacer na świeżym powietrzu. Ruch ma kluczową rolę w utrzymaniu sprawności fizycznej u seniora i ma zbawienny wpływ na jego zdrowie. Ostatnio bardzo modnym tendem stały się wczasy dla babci z wnuczkiem nad morzemi. Takie wczasy dla seniora są okazją nie tylko do zacieśnienia więzi z wnukiem, ale także do poprawy zdrowia i aktywnego spędzania wolnego czasu.

  • Działa korzystnie na zdrowie umysłowe

Nie ma co ukrywać – od pewnego wieku nasz mózg zaczyna inaczej pracować. Seniorzy mogą zacząć mieć problemy z racjonalnym myśleniem, co często wykorzystywane jest przez oszustów i naciągaczy. Elementem niezbędnym do zachowania zdrowego mózgu jest interakcja społeczna, którą bez zwątpienia wnuk zapewnia. W dodatku, aby dogadać się z osobą młodszą o pięć dekad, seniorzy muszą się niemało nagłówkować – wpływa to pozytywnie na ich zdrowie umysłowe.

  • Sprawia, że seniorzy czują się potrzebni

Nie oszukujmy się – seniorów rzadko prosi się w czymkolwiek o pomoc. Nie poprosimy dziadka o wniesienie mebli, nie zapytamy babci o opinie na temat szpilek na sobotnią imprezę.  Bycie kimś ważnym w społeczeństwie jest niezwykle ważne dla poczucia własnej wartości i samooceny. Nie ma nic gorszego niż myśl, że jest się niepotrzebnym, tym bardziej, że nie raz to właśnie seniorzy są tymi, którzy proszą innych o pomoc, a nie odwrotnie. Opieka nad wnukiem sprawia, że starsze osoby czują się społecznie przydatne – ktoś ich potrzebuje, ratują sytuację, są dla nas deską ratunku.

  • Odmładza!

Co prawda nie fizycznie, ale na duchu – kontakt z młodszą nieraz o kilkadziesiąt lat osobą sprawia, że seniorzy mogą przypomnieć sobie, jak to było, gdy sami byli rodzicami. W dodatku rozmowa z kilkulatkiem wygląda inaczej, niż rozmowa z sąsiadką – seniorzy muszą cofnąć się do lat dzieciństwa i rozmawiać o misiach, klockach i lalkach. Seniorzy chociaż przez moment mogą zapomnieć o tym, że są osobami w kwiecie wieku!

LIDERZY EUROPY NASI DZIADKOWIE

Kontakt dziadków z wnukami ma także ogromne korzyści dla dzieci. Bliskość dziadków ma pozytywny wpływ na ich samopoczucie. Inne zachowanie starszych osób uczy także różnic między osobami w różnym wieku i pomaga zrozumieć istnienie grup społecznych. Konieczność porozumienia się osobami mówiących nieraz nieco innym językiem niż rodzice ćwiczy umysł dziecka. Dzieci  mają także okazję poznać inny model wychowania niż ich rodzice.

Jak widać, kontakt dziadków z wnukami przynosi same korzyści dla obu stron! Zadbajmy więc o zdrowie dziadków i pozwólmy im spedzać jak najwięcej czasu z naszymi dziećmi. Stare porzekadło mówi, że rodzice są od wychowywanie, a dziadkowie od rozpieszczania. Można więc do tego przysłowia śmiało dodać jeszcze jedną prawdę życiową – rodzice są od wychowywanie, dziadkowie od rozpieszczania, a wnukowie od… poprawy zdrowia dziadków!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.