TERAPIA DZIECKA INDYWIDUALNA – rehabilitacja nad morzem dla dzieci

W rzeczywistości od urodzenia dziecko przejawia tak zwaną spontaniczność w sporcie, która uczy go pewnych zachowań motorycznych do wykorzystania w późniejszym życiu. Dopóki wykształci właściwe nawyki, nie mamy się czym martwić. Jeśli jednak widzimy u dziecka niepokojące objawy, zdecydowanie powinniśmy zabrać dziecko do lekarza. Po rozmowie i zbadaniu dziecka lekarz może zalecić wizytę u fizjoterapeuty.

W rzeczywistości im szybciej nastąpi powrót do zdrowia, tym większe szanse dziecka na prawidłowy rozwój i nabycie nowych umiejętności. Dlatego też, martwiąc się o prawidłowy rozwój dziecka, nie warto czekać, ale natychmiast szukać profesjonalnej pomocy w rehabilitacji nad morzem.

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ DZIECKA RUCHOWA

U prawidłowo rozwijającego się malucha istnieje duża ilość wzorców zachowań ruchowych, mimo to można wyróżnić kilka podstawowych wzorców ruchowych i wyrównań posturalnych oraz ich charakterystyczną sekwencję rozwoju. W trakcie pobytu rehabilitacyjnego nad morzem dziecko jest kierowane do szczegółowej analizie i ocenie poddawane są wzorce posturalne i motoryczne, których podstawą jest kontrolowany współskurcz antagonistycznych grup mięśniowych. Podstawą każdego wzorca ruchowego jest swoisty układ posturalny czyli określone ułożenie głowy i ciała w przestrzeni oraz poszczególnych segmentów ciała względem siebie.

 Reakcje równoważne są to kompensacyjne wahania napięcia mięśni lub kont ruchy mające na celu utrzymanie lub przywrócenie równowagi w danej pozycji: są najwyżej rozwiniętą formą automatycznych wzorców ruchowych

 Reakcje nastawcze tzw. Reakcje prostowania umożliwiające prawidłowe ułożenie głowy (nastawienie) w przestrzeni, wyrównaniem z tułowiem dominujące od 6 m. z. Są one zintegrowane na poziomie mostu przyśrodkowego. Aktywują je bodźce czuciowe, labiryntowe, wzrokowe i dotykowe. Warunkiem prawidłowego wyrównania postawy jest integracja odpowiedzi korekcyjnych i  równoważnych w celu uzyskania podstawowych wzorców ruchowych.

INTENGRACJA SENSORYCZNA

Ludzie mają pięć zmysłów: smak, dotyk, węch, słuch i wzrok. W życiu codziennym bardzo ważna jest umiejętność przetwarzania i integrowania informacji z narządów wewnętrznych. Jeśli reakcje Twojego dziecka na dźwięki są zbyt głośne lub zbyt ciche, takie jak niemożność prawidłowego trzymania długopisu lub używania przyborów, niechęć do dotykania niektórych tekstur lub brak koncentracji,  może być zdezorientowane zaburzenie integracji sensorycznej.

rehabilitacja od najmłodszych lat

 Terapia sensoryczna często staje się przyjemnością dzięki nauce. Zajęcia tą metodą są przyjemne dla dzieci, choć młodsi pacjenci również muszą włożyć trochę wysiłku w wykonywane przez nich zadania. W trakcie turnusu rehabilitacyjnego nad morzem dla dzieci używa się różnych pomocy terapeutycznych, takich jak huśtawki, balanse, platformy, pasy bezpieczeństwa, deskorolki i tak dalej. Dzięki terapii Integracji Sensorycznej poprawia się m.in. koncentracja i uwaga dziecka. Ogólnie wyostrzają się również jego zdolności wzrokowe i słuchowe. Dziecko zyskuje również większą samoświadomość i poczucie własnej wartości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.